GEALAN-Sostinės krepšinio lyga ir „Oaks“ kartu sugrąžino Moterų mėgėjų krepšinio lygą į Vilnių. Laimėtas sporto rėmimo fondo konkursas lėmė tai, jog po 12 metų sostinėje vėl yra mėgėjiška platforma moterims ir merginoms.
Šis įvykis apskriejo žiniasklaidą ir sulaukė daug teigiamų atsiliepimų, o pamačiusios šią žinią, moterys pradėjo burti naujas komandas žygiui SKL. Iš pradžių jų buvo penkios, tačiau netrukus prisijungė „Gesto“ komanda iki skaičius padidėjo iki šešių.
Pasak SKL ir „Oaks“ direktoriaus Vaido Indriliūno, moterų ekipų skaičius gali išsiplėsti iki 9, o jau įregistruotų ekipų atstovės džiaugėsi šiuo 12 metų lauktu sugrįžimu.
„Mums čia lyg Kalėdos rugsėjo mėnesį, nes vaikai turi kur tobulėti, – teigė Vilniaus krepšinio mokyklos antrosios merginų komandos vyr. trenerė Jūratė Cicėnienė. – Antrajame MKL divizione turime vos 8 rungtynes, nes yra mažai komandų. Jūsų šitas projektas yra mums išsigelbėjimas, puiki galimybė žaisti daugiau.
Aš tik už tai, kad kuo daugiau vaikai žaistų, kuo daugiau tobulėtų. Juolab, kad merginos žais prieš moteris. Treniruotės mergaitėms kartais būna nuobodaus pobūdžio. Labai norisi su kažkuo pasivaržyti. Labai džiugu, jog atkreipėte dėmesį į moterų krepšinį.“
Prieš 12 metų – 2010-aisiais, paskutiniame SKL moterų mėgėjų lygos čempionate rungtyniavusi „Kamanės“ ekipa taip pat sugrįžo į šias pirmenybes. Be to, komanda varžosi Moterų lygos B divizione.
Pasak „Kamanės“ vyr. trenerės Olgos Fominos, nemokamas dalyvavimas, kurį aprūpino turnyro organizatoriai, buvo pagrindinis aspektas, kodėl komanda nusprendė sugrįžti.
„Džiugu dėl tokios iniciatyvos, nes moterų krepšinis Lietuvoje yra labai nusilpęs. Apskritai, moterų komandų nėra tiek daug, nes didelis dėmesys yra skiriamas jaunesnei kartai, o moterų krepšinis lieka kažkur. Kalbant apie moterų lygą, A divizione žaidžia 5-6 komandos, B – 13. Labai ryškiai matosi tas lygių skirtumas. Manau, kad čia yra galimybė susikurti naujoms moterų komandoms ir jeigu šis projektas pavyks, gaus didesnį finansavimą, lyga galės plėstis.
Nes profesionalioje moterų lygoje reikia nuomotis savo salę, ne pigiai kainuoja merginoms susidėti. Noras čia dalyvauti kilo iš to, nes yra visapusiškas finansavimas. Studentės turi mažiau pinigėlių, todėl profesionalioje moterų lygoje ne visos gali dalyvauti. Nėra finansavimo, o čia sudaromos visos sąlygos“, – teigė O. Fomina.
Vilniaus „7bet“ ekipa taip pat varžosi Moterų lygos B divizione. Komandos atstovė Eglė Jucevičiūtė taip pat džiaugiasi iniciatyva ir įvardijo, kodėl nusprendė dalyvauti SKL moterų mėgėjų lygoje.
„Tai – labai didelis žingsnis. Labai dėl to džiaugiuosi ir labai sveikinu iniciatyvą. Aišku, norėtųsi daugiau komandų, bet tikiuosi, jog lyga plėsis. Puikiai suprantu, koks sunkus darbas ir kokia didelė rizika yra įkurti lygą.
Jeigu labai atvirai, tai buvo toks praktinis mūsų pasirinkimas vieną treniruotę moterų B diviziono kovoms iškeisti į rungtynes SKL moterų mėgėjų čempionate ir tiesiog turėti daugiau žaidybinės patirties.
Realiai mintis gimė dėl noro įgauti daugiau žaidybinės patirties. Moteris labai sunku surinkti į treniruotes ir dažniausiai treniruojamės su puse sudėties, o į rungtynes susirenka daug daugiau žaidėjų. Kitas dalykas, smagu savo mieste turėti lygą ir joje žaisti“, – teigė E. Jucevičiūtė.
Anot E. Jucevičiūtės, tokios pirmenybės taip pat labai svarbios žaidėjoms, kurios negali atstovauti profesionalioms ar pusiau profesionalioms moterų komandoms.
„Labai trūko tokios lygos. Moterų lyga yra išaugusi ir labai stipri bei daug krepšininkių nubyra, kurios neatitinka standartų ar neturi laiko važinėti į kitus miestus, bet dar tikrai galėtų žaisti. Ateiti čia ir pasižaisti, nieko negalvojant apie keliones, papildomas išlaidas, yra puikus dalykas. Labai trūko tokios lygos“, – kalbėjo „7bet“ atstovė.
Pasak VKM mergaites treniruojančios Cicienėnės, tokie projektai sužądina bendrą moterų krepšinio lygio augimą Lietuvoje.
„Čia irgi yra 100 proc. super. Norint, kad mergaičių krepšinis atgytų, reikia pradėti nuo tokių projektų, nes berniukai daugiau investuoja į tą sportą ir pats sportas į berniukus. Pas mergaites pirmenybė yra mokslai, o vėliau konkuruoja visi kiti būreliai. Jeigu dar būtų startinis mokestis, nemanau, jog merginos galėtų dalyvauti. Brangus malonumas. O kai nereikia mokėti, visos problemos išsisprendžia. Padėčiau rašyti projektus, kad tik daugiau tokių turnyrų atsirastų.
Kuomet žaidi miesto pirmenybėse, nėra važiavimo kaštų – labai nuostabu. Net nežinau. Vaikams rungtynės visuomet yra šventė. Vėliau jos tampa motyvacija geriau dirbti per treniruotes. Nes MKL turime per mažą rungtynių skaičių, jog merginos galėtų normaliai tobulėti. Kuo daugiau vaikas treniruojasi, tuo geriau“, – kalbėjo J. Cicėnienė.
Tam, jog SKL moterų mėgėjų lygoje gali atsiskleisti ateities Lietuvos moterų krepšinio žvaigždės, pritarė ir „7bet“ atstovė E. Jucevičiūtė.
„Tikrai taip. Kažkada Kaunas turėjo moterų mėgėjų lygą, tai važiuodavome iš Vilniaus rungtynes žaisti į Kauną. Kuo daugiau mergaitėms perspektyvų, tuo geriau. Nebūtinai krepšininke tu gali tapti būdama 16-os metų. Dažnai būna, kad merginos supranta, jog gali tapti profesionalėmis, būdamos 20-ies ir daugiau. Tai SKL moterų mėgėjų lyga yra puiki vieta atrasti save ir atsispirti link profesionalės karjeros“, – pasakojo E. Jucevičiūtė.
Tokios pačios nuomonės buvo ir „Kamanės“ vyr. trenerė O. Fomina.
„Žinoma. Tokios lygos gali pritraukti daugiau merginų žaisti krepšinį ir jis būtų labiau populiarinimas. Dabar ne visos merginos žino, kur kreiptis, jeigu nori pradėti žaisti nebūtinai būdamos mokyklinio amžiaus. Tikiu, jog pavyks pritraukti daugiau susidomėjimo ir SKL moterų lyga plėsis. Reikia skleisti žinią, nes dabar ne visos merginos žino, kad tokia lyga yra“, – kalbėjo O. Fomina.