Klaipėdos LCC tarptautinio universiteto komanda šį sezoną tapo vienu iš šviesulių Lietuvos moterų krepšinyje. Daug prie to prisidėjo ir ketvirtą sezoną klube dirbantis vyriausiasis treneris Vilius Stanišauskas.
Klaipėdos LCC tarptautinis universitetas / Tvarkaraštis
Kol kas Stanišausko pavardė buvo labiau asocijuojama su Justės Jocytės jaunimo rinktinių karta. 2019 (U16) jam ir merginoms pavyko iškovoti Europos čempionato sidabro medalius, o 2022 m. (U18) komanda pasiekė auksą.
Tačiau šis sezonas yra proveržis Stanišauskui klubiniame krepšinyje. Ketverius metus egzistuojantis LCC universiteto klubas praėjusį savaitgalį pirmąsyk istorijoje dalyvavo Karalienės taurės finale.
Stanišauskas į komandos sudėtį pasikvietė dvi žaidėjas iš jaunimo rinktinių: Nedą Pliatkutę ir Gerdą Raulušaitytę.
Akivaizdi komandos lyderė yra Raulušaitytė (15,1 tšk., 22,3 naud. bal.), dviženklį naudingumą fiksuoja trys legionierės: Elizabete Bulane (11,5), Maiara Dias (13,9) ir Maisa Dias (15).
LCC komandoje yra dar penkios legionierės: Lyva Linina, Kateryna Dike, Lina Locienece, Vanja Petrovič, Polina Karbut. Taip pat komandą sudaro Karolina Drakšaitė, Emilija Vaitkutė ir Dominyka Paliulytė.
Verta pridurti, kad vyriausia komandos žaidėja yra 26-erių Slavickaitė. Visos kitos krepšininkės yra 22-ejų arba jaunesnės, o komandos amžiaus vidurkis – vos 20,1.
Nors lemiamoje kovoje dėl taurės nepasipriešinta gerokai labiau patyrusiam Klaipėdos „Neptūnui“ (62:84), tačiau Stanišauskas žvelgia į pozityviąją pusę.
„Pirmas dalykas – pas mus labai jauna komanda, – BasketNews po finalo rungtynių pasakojo Stanišauskas. – Tas jautėsi labai, atsirado ir stresiukas, ir įtampa. Kelių žaidėjų akyse mačiau, kad išgyvena.
Yra kaip yra. Tikiuosi, kad turėsime dar kelis finalus: Baltijos lygos, Moterų lygos. Tikiuosi, kad mes ten būsime. Auginamės patirtį, kuriamės kažkokią istoriją, mūsų LCC komanda jauna. Pirmas finalas, tad reikia tuo pasidžiaugti.“
Pastaruosius trejus metus Moterų krepšinio lygoje konkurencija buvo prislopusi, kadangi Vilniaus „Kibirkštis“ susišlavė po tris taurės ir lygos trofėjus. Tačiau tiek vilniečių nuopuolis, apie kurį išsamiai pasakojo Arnas Labuckas, tiek pačios LCC komandos kilimas keičia Lietuvos moterų krepšinio žemėlapį.
Klaipėdos ekipa Moterų lygoje per 20 turų pasiekė 18 pergalių bei užima pirmąją poziciją, o Baltijos lygoje su 18 laimėjimų per 22 mačus į priekį užleidžia tik Rygos TTT (20-0).
Stanišauskas svarstė, kaip komanda sugebėjo pasistiebti staigiai į viršų, nors Lietuvos krepšinio žemėlapyje tėra ketvirtą sezoną.
„Aš labiau žiūriu savo komandą, nežinau, kas kitur darosi. Faktas tas, kad mes įnešėme kažkiek naujų vėjų į lygą. Buvo „Neptūnas“ ir „Kibirkštis“ aiškūs favoritai kelis sezonus. Dabar mes tapome šiek tiek išsišokėliais, bet džiaugiuosi tuo“, – apie LCC iškilimą kalbėjo Stanišauskas.
„Patenkintas tikrai komandos darbu, – pridėjo strategas. – Jos sunkiai dirba, mes turime rytines treniruotes, tada merginos eina į universitetą, grįžta – vakarinė treniruotė, egzaminai, pamokos. Reikia joms irgi duoklę atiduoti, nes jos tikrai stengiasi, palieka visą širdį aikštelėje.
Šiandien nesigavo, „Neptūnas“ – patyrusi komanda, šiandien pataikė įspūdingai. Tiesiog tokie dalykai, bet dėl viso sezono tikrai džiaugiuosi. Tiek prieš „Kibirkštį“, tiek prieš „Neptūną“ turėjome gerų rungtynių, jas laimėjome. Tai parodo, kad galime su tomis komandomis žaisti, ir tikiuosi, kad atėjus lemiamoms kovoms žaisime.“
Vis dėlto Karalienės taurės finalas LCC komandai tapo dviguba nesėkme, kadangi sunkią traumą patyrė 20-metė Neda Pliatkutė.
Moterų lygoje po 7,4 taško ir 7 naudingumo balus renkančiai įžaidėjai plyšo priekiniai kryžminiai kelio raiščiai bei meniskas. Artimiausiu metu jai teks gultis ant operacinės stalo.
Tokia rimta trauma ne tik užbaigia Pliatkutės sezoną su LCC komanda, bet ir atima galimybes šią vasarą dalyvauti Europos U20 čempionate, kur Lietuvos rinktinei vadovaus tas pats Stanišauskas.
Pliatkutės treneris reiškė gilų liūdesį dėl auklėtinės traumos, kuri gali paveikti tiek LCC proveržio sezoną, tiek U20 rinktinės šansus. Juolab dėl to, kad nacionalinė komanda dar nėra garantuota dėl Justės Jocytės dalyvavimo.
„Labai didelis praradimas mūsų komandai, nes galima sakyti, kad tai yra šešta žaidėja, kuri kildama nuo suolo įnešdavo energijos, pridėdavo gynyboje, – dėl auklėtinės liūdėjo Stanišauskas. – Apie rinktinę kalbant, irgi labai skaudus praradimas, galima sakyti, kad pagrindinė įžaidėja, kuri gynybą žiūrėdavo, komandai suvadovaudavo puolime.
Didelis smūgis ir dėl pačios Nedos gaila. Tai yra išskirtinis žmogus, ji visada labai pozityvi, sunkiai dirbanti, viską pasiekusi per sunkų darbą. Gera studentė, gerai mokosi, labai atsakinga. Galiu pasakyti, kad prieš kiekvieną treniruotę ji ateidavo valanda ar pusvalandžiu anksčiau, dirbdavo su mūsų fizinio rengimo treneriu, stiprindavo raumenis. Trauma, atrodo, lygioje vietoje.
Tikrai visiems didelis smūgis, įsivaizduoju kaip sunku ir jai. Labai palaikau ją, stengsimės padėti, kuo tik galime. Ji tokia žaidėja, kuriai nemažai velnių duodavau, bet duodavau velnių, nes žinojau, kiek ji gali ir gali dar geriau. Bet tikrai ja pasitikėdavau, žaisdavo ir padėdavo komandai.“
Nors sezono planus koreguoja Pliatkutės trauma, bet Stanišauskas pasidžiaugė kita jaunimo rinktinių auklėtine – Gerda Raulušaitytė.
19-metė užsirekomendavo vasarą vykusiame pasaulio U19 čempionate, kur buvo naudingiausia rinktinės žaidėja. LCC ekipoje ji yra visiška lyderė – vid. 15,1 taško, 6,9 atkovoto kamuolio ir 22,3 naudingumo balo.
„Papasakojome, kokias mes sąlygas turime, kaip sportuojame, – apie vasaros sprendimą kviestis Raulušaitytę kalbėjo Stanišauskas. – Ji norėjo dviejų treniruočių per dieną, nes irgi auganti žaidėja, kuriai tikrai pavyksta tobulėti. Gerda deda tuos žingsnius, tikiu, jog dės ir toliau. Džiaugiuosi, kad ji yra pas mus, manau, kad ir ji džiaugiasi tuo.“
Ketveri Stanišausko metai LCC komandoje galiausiai davė vaisių, treneris įrodė, kad gali būti sėkmingu ir klubiniame krepšinyje. Bet artėja vasara, po kurios gali atsiverti kitų galimybių.
Nors apie asmeninės karjeros kreivę specialistas kalba kukliai, tačiau tikslą turi – išsibandyti aukščiausiame moterų lygmenyje Europoje.
„Žinote, pirma reikia laimėti, kažką įrodyti, o tada sakyti, kad išaugai (marškinėlius), – sakė Stanišauskas. – Džiaugiuosi, kur esu. Turime gerą štabą, buvusi Europos čempionė Lina Brazdeikytė labai daug naudos duoda jaunoms žaidėjoms su patarimais. Aš irgi iš jos galiu pasimokyti. Robertinas Vilimas – vyrų rinktinės fizinio rengimo treneris. Su juo irgi daug kalbamės, diskutuojame. Labai džiaugiuosi savo štabu, mūsų vadovas Marius Tamolis bando išpildyti tai, ko mes norime.“
„Aišku, kiekvienas treneris nori būti kažkur aukščiau, – pridėjo strategas. – Kaip vyrų treneriai svajoja žaisti Europos taurėje, Eurolygoje, LKL, taip ir aš žiūriu į tą moterų Eurolygą.
Matau, kokie nemaži yra skirtumai, ir norėtųsi kažkada save pabandyti. Nebūtinai vyr. treneriu, gal ir asistentu. Tikiu ir norėčiau savo ateitį sieti su moterų krepšiniu.“
Basketnews.lt