„Neptūno-Amberton“ karvedys: „FIBA Europos taurė – kitoks žvėris“

2024-10-10 14:30
Nuotr.: K. Linkevičiūtė
Nuotr. K. Linkevičiūtė

Moterų krepšinis Klaipėdoje vėl žydi. Klaipėdos „Neptūnas-Amberton“ šį vakarą pradės savo kelionę moterų Europos taurėje, kur Klaipėdos miesto komandos nežaidė net nuo 2014 metų.

Šį sezoną metamos baudos

80%
12,0
Pataiko: 12,0
Taiklumas: 80,0%
Vieta lygoje: 4
Geriausias pasiekimas: 12
Blogiausias pasiekimas: 12
Daugiausia pataiko: Eglė Šventoraitė

Prieš europinį starą pajūrio ekipos vyriausias treneris Martynas Airošius portalui Lrytas pasakojo apie tarpsezonio ėjimus, lūkesčius antrajame pagal pajėgumą Europos klubinio krepšinio turnyre ir pasidalino įspūdžiais iš Eurolygos seminaro, kuriame sutiko elitinius Europos trenerius.

Jau ketvirtadienį „Neptūnas-Amberton“ pirmąsyk žais Europos taurėje, kur nuo 20.30 val. „Švyturio“ arenoje susikaus su Monpeljė BLMA klubu iš Prancūzijos.

Įdomu tai, kad Klaipėdos ekipos, kuri dalyvautų Europos taurės varžybose, Lietuvos aistruoliai nematė gerą dešimtmetį.

Pastarąjį sykį minėtose pirmenybėse 2014 m. dalyvavo tuometinė Klaipėdos „Fortūnos“ ekipa.

Šįmet „Neptūno-Amberton“ varžysis E grupėje, kur, neskaitant prancūzių komandos, taip pat kausis prieš Freiburgo „BCF Elfic“ ir Didžiosios Britanijos „Caledonia Gladiators“ ekipą.

Nepaisant to, kad „Neptūnas-Amberton“ debiutuos Europos taurėje, komandos vyriausiasis treneris M. Airošius tiki savo komanda ir kelia jai ambicingus tikslus.

„Kalbant atvirai – tikiuosi, kad pateksime į kitą varžybų etapą. Tai – pagrindinis mano tikslas. Visi suprantame, kad BLMA yra tarp penkių geriausių Prancūzijos komandų jau ilgą laiką, turi daug titulų, bet reikia su jomis bandyti kovoti, o prieš kitas komandas turime kovoti tik dėl pergalių“, – pasakojo M.Airošius.

Nuotr. V. Selivončikas

Negana to, šį vakarą ir pats specialistas debiutuos moterų Europos taurės varžybose, kur tai jam bus didžiausia scena jo jaunoje trenerio karjeroje.

30-ies specialistas jau pernai parodė, kad jo, kaip trenerio, kreivė – kyla į viršų. Klaipėdietis su „Neptūno-Amberton“ ekipa iškovojo „Karalienės taurę“, o sezoną galiausiai baigė su Baltijos ir Lietuvos moterų krepšinio lygų bronzos medaliais.

Kaip naują, bet kartu didelį iššūkį pasitinka pats strategas?

„Smagu. Aš žiūriu labai daug tiek moterų lygos, tiek Europos taurės rungtynių. Taip įdomu pamatyti skirtingo stiliaus komandas... dabar žaisime prieš Prancūzijos ekipą, prieš kurią darėme analizę... jų žaidimo stilius, lyginant su kitomis komandomis, yra visiškai kitoks.

Pačiam labai įdomu pamatyti tai, ko pats esu vertas. Lietuvoje visi treneriai žinome vieni kitus, žinome, ką kiekvienas žaidžia po minutės pertaukėlių, žinome, kokia yra krepšinio filosofija, kokios bus naudojamos gynybos, o Europos taurė – kitoks žvėris, nauji vandenys“, – atviravo M.Airošius.

išsamus Lryto pokalbis su „Neptūno-Amberton“ ekipos vairininku apie sezono pradžią, prisiviliotas Lietuvos ir Latvijos rinktinių žaidėjas ir neeilinę patirtį Eurolygos trenerių seminare.

– Iki Europos taurės starto spėjote sužaisti dvejas oficialias rungtynes. Kaip kol kas atrodo bendras komandos vaizdas?
– Matome, kur dabar eina krepšinis, tad norisi eiti paskui visas jo tendencijas. Mes ne tiek buvome pratę žaisti su tokiais greičiais ir fiziškumu, bet mes tokiu keliu turime eiti. Ypač tada, jeigu mes norime Europos taurėje padaryti kažką daugiau, o ne tik sudalyvauti. Žinome, kad komanda pernelyg nėra pasikeitusi nuo pernai, bet žaidėjų vaidmenys – šiek tiek pakitę.

Tos, kas pernai žaidė starto penkete, jos kyla nuo suolelio, todėl mes tam tikrais momentais atrodome pasimetę, nes mums reikia išsigryninti tai, kas pas mus yra lyderės, kas atsarginės žaidėjos ir taip toliau. Truputį laiko prireiks, bet pats vaizdas aikštelėje mane tikrai tenkina. Atrodo, kad einame ten, kur didžiajame paveiksle aš komandą ir matau.

– Šį vakarą kausitės prieš galingą BLMA ekipą. Kokį įspūdį spėjote susidaryti apie šią komandą?
– Būtų neteisinga jas pavadinti tipine prancūzių komanda, bet visi žinome, kaip žaidžia tiek Prancūzijos vyrai, tiek moterys. Matėme olimpinėse žaidynėse – tas fiziškumas...

Jeigu mes sezono pradžioje žaidėme prieš Vilniaus „Kibirkštį“ ir sakiau, kad mus apstumdo ir apibėga... prancūzių fiziškumą ir greitį galima padauginti 2-3 kartus. Toks vaizdas, kad turime nenusileisti bandyti nenusileisti fiziškumu ir stabdyti jų greitą puolimą, priversti žaisti lietuvišką, pozicinį krepšinį.

– Ką apie „Neptūno-Amberton“ organizaciją pasako Eglės Šventoraitės, Taylor Murray pasirašymai ir Viktorijos Balaban išsaugojimas?
– Tai parodo, kad mes žinome ten, kur mes einame ir neturime iliuzijų, jog su ta pačia komanda, kokia ji buvo pernai, važiuoti  Europos taurėje. Reikia žmonių, kurie žaidė aukštesniame lygyje, kurie matė virtuvę, gali atnešti patirtį ir patarimus kitoms žaidėjoms.

Taip pat tai parodo ir iš vadovų pusės, kad mes esame pasiryžę didinti biudžetą. Jeigu mes norime pasiekti kažką daugiau, mes turime žaidėjoms mokėti didesnius pinigus.

– E.Šventoraitė per savo karjerą yra sukaupusi milžinišką patirtį, laimėjusi Eurolygos trečios vietos apdovanojimą. Tikriausiai, kad šių metų „Neptūno-Amberton“ žaidimas suksis aplink ją?
– Natūralu, kad sezono metu išsigrynina pagrindinės komandos žaidėjos, bet aš nelabai mėgstu, kai komandoje yra vienas išreikštas žmogus. Tai yra mano darbas, kad žaistų visa komanda.

Pastaruosius porą sezonų taip buvo, kad turėjome kelias lyderes. Pernai viena iš jų Viktorija Balaban, nuo kurios mes labai priklausėme, ji sezono gale žaidė kiek silpniau, kas lėmė, kad kartu ir pati komanda atrodė prasčiau.

Eglė yra aukšto lygio žaidėja, normalu, kad ant jos yra dedamas kažkoks didesnis akcentas, bet aš labiau norėčiau, jog visas žaidimas suktųsi aplink komandą, o ne aplink vieną žaidėją.

Nuotr. V. Selivončikas

– Su Londono „Lions“ ekipa Europos taurėje žaidusi T.Murray turi ryškų minusą – metimą iš toli, kur ji pirmosiose sezono rungtynėse net nežiūrėjo į krepšį, o žaisdama Londono ekipoje ji išsimetė vos du tritaškius. Kaip reikės šį elementą paslėpti ir ar nuo to nenukentės bendras komandos žaidimas?
– Mes su Taylor susitarėme dar praėjusio sezono pabaigoje. Rinkausi tarp jos ir kitos amerikietės, kuri šiuo metu žaidžia Europos taurėje. Taip, tas metimas krito į akį, bet ji – pataiko, procentai geri (pernai Rumunijos pirmenybėse 15 iš 38 trit., 39,5 proc. – red.), bet kaip ir kalbame – ji nežiūri dažnai į krepšį, tačiau mes su tuo dirbame. Reikia, kad ji nebūtinai visada pataikyti, bet reikia to, jog ji išvis mestų.

Visos varžovių gynybos skiriasi, bet aš buvau viename Eurolygos seminare, kur Željko Obradovičius davė puikų pavyzdį apie Nicką Calathesą: „Visi eina ginasi prieš jį per apačią ir perimetre jį palieka laisvą, bet tai – trenerio problema. Jis turi paversti žaidėjo minusą į pliusą“.

Analogiškai yra ir su Taylor. Vietoje to, kad visos varžovės eitų per užtvaros apačią, kodėl ji negali žaisti po užtvaros paėmusi kamuolį iš rankų į rankas? Jos minusą, kas yra pataikymas, paverti į pliusą, nes ji gali po pirmo žingsnio aplenkti varžoves.

– Į komandą taip pat atvyko Latvijos rinktinės narė, Eurolygos patirties turinti puolėja Kate Vilka. Kaip ją pavyko prisivilioti į komandą?
– Kate per jos agentą antrus metus iš eilės bandžiau kalbintis, kad ji atvyktų pas mus. Ji visada buvo mano radare. Man, kaip treneriui, treti numeriai labai imponuoja. Manau, kad šios pozicijos žaidėjos turi būti jungiančios tarp gynėjų ir puolėjų. Visada norėjosi turėti tokį trečią numerį savo komandoje.

Anksčiau turėjome Uliana Datsko, iš kurios tikėjomės, kad ji bus tokia žaidėja, kokia yra Kate. Taip pat turime ir Marina Solopova, kuri iš trečios pozicijos yra jungianti – gali pasivaryti kamuolį ir daryti labai daug ką.

Ne paslaptis, kad mūsų biudžetas šįmet padidėjo ir galėjome Kate įpirkti. Kitu atveju... nemanau, kad būtume galėję ją įpirkti. Ji turėjo pasiūlymus Lenkijoje, Ispanijoje, Latvijoje. Tai mums yra pripažinimas, kad tokio lygio žaidėja renkasi žaisti pas mus, o ne gimtinę, kur yra jos visa šeima.

– Šią vasarą sėmėtės patirties Eurolygos seminare. Kokie treneriai jums paliko didžiausią įspūdį?
– Šią vasarą buvau ne tik Eurolygos seminare, bet buvau ir Serbijos krepšinio asociacijos seminare. Mes trenerius matome per televiziją ir įsivaizduojame, kad jie yra it herojai. Seminaruose su jais gali pasišnekėti, paklausti to, kas tave domina apie krepšinį. Siurrealus jausmas.

Didžiausią įspūdį šįmet seminare man paliko visas Pirėjo „Olympiakos“ štabas. Buvo treneris Georgios Bartzokas ir jo visas asistentų štabas. Jie papasakojo apie savo filosofiją, parodė tai, kaip jie dirba ir įsivaizduoja krepšinį. Taip pat didelį įspūdį paliko ir Tel Avivo „Maccabi“ treneris Odedas Kattashas – kaip jis stato savo komandas ir taip toliau.

Erikas Petrikas





Komentarai:

Ši naujiena dar neturi komentarų. Būk pirmas, išreiškęs savo nuomonę!

Komentuoti

Vardas:      
  Prenumeruoti   Viso komentarų: 0

„BasketNews.lt“ pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.